ICM’2022

ICM’2022

W dniach 06 – 14 lipca 2022 odbędzie się Międzynarodowy Kongres Matematyczny (ICM). Międzynarodowy Kongres Matematyczny (ICM) to najważniejsze spotkanie matematyki czystej i stosowanej oraz jeden z najstarszych kongresów naukowych. Pierwsze ICM odbyło się w Zurychu w Szwajcarii w 1897 r. ICM są organizowane co 4 lata przez Międzynarodową Unię Matematyczną we współpracy z organizatorami z kraju goszczącego. W 2022 roku Kongres odbędzie się w Saint Petersburgu (Rosja). Szczegóły i rejestracja na stronie Kongresu.

Tradycyjnie, podczas Ceremonii Otwarcia ICM zostaną wręczone: Medal Fieldsa, Nagroda Gaussa, Medal Cherna, Nagroda Leelavatiego i nagroda – Wykład Emmy Noether oraz pierwszy Medal IMU Abacus, honorujący przełomowy wkład w dziedzinie matematyki obliczeniowej oraz matematycznych aspektów informatyki. Po raz pierwszy zostanie wręczony również Medal Ladyzenskiej w dziedzinie fizyki matematycznej. W roku 2022 przypadają setne urodziny Olgi Aleksandrownej Ladyzenskiej, z tej okazji Narodowy Komitet Matematyków Rosji, Państwowy Uniwersytet w Sankt Petersburgu oraz Komitet Organizacyjny ICM ustanowili nagrodę na cześć Ladyzenskiej, która zostanie przyznana po raz pierwszy na specjalnym wydarzeniu poświęconym stuleciu Jej urodzin. Medal Ladyzhenskiej w dziedzinie fizyki matematycznej będzie przyznawany co 4 lata za fundamentalne wyniki w fizyce matematycznej lub mające zastosowanie do fizyki matematycznej.

Miejscem obrad ICM 2022 będzie centrum kongresowo-wystawiennicze Expoforum – obiekt otwarty w 2014 roku, gospodarz tak znaczących wydarzeń, jak Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu. Jest dogodnie usytuowany w pobliżu międzynarodowego lotniska Pułkowo.