Irena Lasiecka laureatką Nagrody PTM im. Hugona Steinhausa za rok 2021

Irena Lasiecka laureatką Nagrody PTM im. Hugona Steinhausa za rok 2021

Irena Lasiecka  (University of Memphis, USA), członkini PTKM, otrzymała Nagrodę PTM im. Hugona Steinhausa 2021 za wkład w rozwój matematycznych podstaw teorii sterowania dla modeli z parametrami rozłożonymi i ich zastosowań w mechanice ośrodków ciągłych i technice. Profesor Lasiecka jest specjalistką rangi światowej z teorii sterowania i jej zastosowań w mechanice ośrodków ciągłych i technice. Znajduje się na 185. miejscu w światowym rankingu najlepszych naukowców zajmujących się matematyką, a 5. kobietą matematykiem w USA. Ranking został opublikowany przez Research.com, jedną z głównych stron internetowych zajmujących się badaniami matematycznymi, oferującą wiarygodne dane na temat wkładu naukowego od 2014 roku (zob. strona). Jest autorką dwunastu monografii i ponad 350 artykułów naukowych. Jej badania były finansowane przez National Science Foundation (NSF), Airforce Office of Scientific Research (AFOSR), Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM), Army Research Office (ARO), NATO oraz NASA.
Zastosowania opracowanych przez nią metod matematycznych służą do badania  eliminacji drgań w ośrodkach ciągłych modelujących budynki, mosty czy samoloty,  eliminacji szumów w komorach akustycznych modelujących sale koncertowe, sterowania ultradźwiękami w radiologii, etc.

Dorobek naukowy Profesor Lasieckiej został doceniony m.in. przez SIAM, American Mathematical Society (AMS), International Federation for Information Processing (IFIP), Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE), American Institute of Mathematical Sciences (AIMS), etc.  Profesor Lasiecka została pierwszą kobietą uhonorowaną nagrodą Richard Bellman Control Heritage Award, przyznaną przez American Automatic Control Council w 2019 r. Do Jej wyróżnień należą również: nagroda Silver Core Award przyznana przez International Federation of Information Processes (1989) oraz I. Reid Prize przyznana przez Society for Industrial and Applied Mathematics (2011). 
Na szczególne podkreślenie zasługuje wkład laureatki w rozwinięcie teorii nieskończenie wymiarowych układów dynamicznych w przestrzeniach Banacha w powiązaniu z analizą niestandardowych zagadnień początkowo-brzegowych występujących w zaawansowanych problemach techniki.

sk/02/06/2022